Hatha jogos šaltiniai

Atnaujinta: 27 Rugpjūčio 2014

hatha yogaNors visas pasaulio žinojimas jau yra mumyse, tačiau jogos tradicijose įprastai žinojimas yra perduodamas iš mokytojo mokiniui, iš lūpų į lūpas. Mokytojas pasėja tarsi garso sėklą mokinio prote, kaip kelio ženklą, kad šis eidamas nepasiklystų ir eitų teisingai.

Tarp jogos literatūros, raštų, tekstų ir kitų skaitinių yra keletas senovinių jogiškų tekstų, kurie nepriklausomai nuo mokyklos ir tradicijos užima reikšmingą vietą Hatha jogos srityje ir nusipelno pagarbos bei pasitikėjimo. Vienas populiariausių iš jų „Hatha joga pradipika“. Kiti taip pat populiarūs, užrašyti žymių jogų- Goraknatcho vadinamas „Gorakša Samchita“ ir Gherando- „Gherand Samchita“ ir šiek tiek vėliau užrašytas „Hatharatnavali“. Šie tekstai buvo užrašyti tarp VI ir XV mūsų eros amžiaus...
Kai kurie Hatha jogos aprašymai yra aptinkami senovinėse Upanišadose, bei Puranose. Upanišados yra kildinamos maždaug iš VI amžiaus prieš mūsų erą. Jose aprašytos technikos byloja, kad Hatha joga buvo praktikuojama daug anksčiau prieš jas užrašant.
Požymiai, kad joga buvo praktikuojama taip pat yra randami Šiaurės ir Pietų Amerikos rašytiniuose šaltiniuose bei raižiniuose. Ir tai tik keletas šaltinių, kurie ilgą laiką yra ir buvo daugelio dvasinių ieškotojų kelrodžiais. Hatha jogos raštų pagrindu, Indijoje, Nepale ir Tibete susiformavo nemažai praktinių ir filosofinių krypčių.
Kame gi šių knygų esmė? Ar tame kad padėti žmogui išsaugoti savo kūną visą laiką jauną?; ar tame kad įgyti dvasinių ir psichinių galių (sidhi)?; ar tame kad sugebėti pažadinti savyje energiją (kundalini)?; ar tame kad pasiekti aukščiausią sąmonės būseną (samadhi)? Visi šie atsakymai taps aiškūs tik atidžiai skaitant šiuos tekstus, bei nuolat praktikuojant.
Hatha joga buvo praktikuojama daugelį metų, kad paruoštų kūną daug aukštesnėms sąmonės būsenoms. Šiandien, labai gaila, kad šio didelio mokslo paskirtis ir tikslas yra beveik pamiršti. Senovės išminčių ir rišių sugalvotos praktikos, paliktos žmonėms jų evoliucijai naudojamos gana ribotai. Mes net dažnai girdime žmones sakant: „Oi ne, aš nepraktikuoju meditacijos, aš lavinu tik kūną, praktikuoju Hatha joga“. Reikėtų šiek tiek pamąstyti panašiai sakantiems. Hatha joga labai svarbi šiuolaikiniam žmogui kaip visa sistema.

Parengta pagal
Svami Muktibodchanandos Sarasvati komentarus

Į viršų